PROIECT DIDACTIC
DATA:
CLASA: a-IV-a
NUMELE PROFESORULUI: AMARIEI ADRIANA
OBIECTUL: STIINTE ALE NATURII
UNITATEA DE INVATARE:
Omul şi mediul
TITLUL LECTIEI: Medii de viaţă. Relaţii de hrănire
TIPUL LECTIEI: recapitulare
Competente generale:
1.Identificarea corecta
a unor notiuni stiintifice si interpretarea in functie de contextul in care au
fost definite.
2. Descoperirea si
prelucrarea informatiilor stiintifice si reprezentarea in aplicatia Web 2.0.
3.Exprimarea cu
ajutorul notiunilor stiintifice a unor situatii concrete si explicarea lor cu
ajutorul aplicatiei Web 2.0-Skipe.
4.Interpretarea rezultatelor
unor actiuni concrete preluate din aplicatia Web 2.0- Wikispaces.
5. Modelarea unor
situatii concrete generate de aplicatia Web 2.0, prin integrarea cunostiintelor
in diferite domenii .
Competente specifice:
1.
Descrierea
analitica si sintetica a unui mediu de viata studiat
2.
Utilizarea
informatiilor in diverse domenii si largirea orizontului cunoasterii
3.
Utilizarea
aplicatiei Web 2.0 si a platformei pe care exista aplicatia
4.
Exprimarea
analitica si sintetica a caracteristicilor unui mediu de viata si aplicarea lor
pe aplicatia Web 2.0
5.
Interpretarea
notiunilor si rezolvarea sarcinilor de lucru
6.
Modelarea
notiunilor despre medii de viata analitic si sintetic
Valori si aptitudini:
•Manifestarea curiozitatii in aflarea de informatii.
•Dezvoltarea unei gandiri deschise, creative.
•Manifestarea initiativei si a disponibilitatii de a aborda
sarcini variate.
•Spirit critic si autocritic si toleranta fata de opiniile
celorlalti.
•Interes fata de explorarea diferitelor modalitati de
comunicare, inclusiv fata de cele create de aplicatii Web 2.0.
•Intelegerea si utilizarea eficienta si corecta a aplicatiei
Web 2.0.
Strategii didactice:
•Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, lucrul
in echipe, descoperirea dirijata explicaţia, exerciţiul, ciorchinele,
munca independentă, problematizarea, Metoda Cadranelor, Posterul
•Modul de organizare al clasei: individual, frontal, pe grupe
•Procedee de evaluare: analiza raspunsurilor primite,
compararea rezultatelor elevilor, aprecieri verbale, notari
Resurse:
Umane: 25 elevi
Temporale: 45
minute
Materiale:
caiete, manuale, fise de lucru, calculatoare, retroproiector
Locul:
laboratorul de informatica
Bibliografie:
Curriculum Naţional –
„Programe şcolare pentru clasa a IV-a”,
Bucureşti, 2003;
Carmen Creţu, ,, Pedagogia
succesului” , Editura Polirom”, Iaşi, 1997
Constantin Cucoş - coordonator , ,,Psihopedagogie pentru examenele de
definitivare şi grade didactice”, Editura
,,Polirom”, Iaşi, 2006
Cerghit, Ioan, (2006), Metode de învăţământ, Editura Polirom, Iaşi,
Fătu, S., „Didactica disciplinei Ştiinţe ale naturii”, Bucureşti, Editura Corint
2005;
DESFASURAREA LECTIEI
STRUCTURA LECTIEI
|
CONTINUT
SI SARCINI DE INSTRUIRE
ACTIVITATEA PROFESORUL ACTIVITATEA
ELEVILOR
|
STRATEGIE DIDACTICA
|
MODALITATI DE EVALUARE
|
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
I.MOMENT
ORGANIZATORIC
( 2 minute)
|
Se creaza conditii optime pentru buna desfasurare a lectiei.
Verificarea prezentei elevilor si asigurarea unui climat adecvat bunei
desfasurari a orei.
|
Se pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei. Se asigură un
climat afectiv pozitiv, favorabil invatarii.
Elevii se pregatesc
pentru lectie.
|
Conversatia
|
|
II. CAPTAREA
ATENTIEI
( 3 minute)
|
Se va realiza cu ajutorul unui rebus (Anexa 1)
|
Elevii vor completa rebusul propus.
|
Conversatia
|
Observarea sistematica
|
III.ANUNTAREA TEMEI
(3 minute)
|
Anunt elevii ca pe parcursul orei de stiinte vom recapitula, prin
joc, cunostintele despre om şi mediu inconjurator, despre mediile de viata şi despre relatii de hranire, iar dupa ce
isi vor nota titlul lectiei in caiet vor accesa pagina wiki indicata.
|
Elevii sunt atenti si noteaza titlul lectiei in caiete. Urmeaza sa
acceseze aplicatia Web 2.0. platforma Wikispaces
|
Conversatia
|
|
IV.PREZENTAREA CONTINUTULUI SI
DIRIJAREA INVATARII
(20 minute)
|
Supun atentiei elevilor sarcinile de invatare organizate intr-o fisa
de lucru aflata pe o pagina wiki.
Precizez faptul ca lectia se va desfasura sub forma unui concurs pe grupe
intitulat sugestiv ,,Expertii”. Grupa care va iesi invingatoare, va fi
declarata experta in mediul de viata pe care-l reprezinta.
Pe catedra se afla trei planse asezate cu faţa in jos reprezentand
cele trei medii de viata studiate pe larg: Gradina, Padurea, Balta (Anexa2)
Clasa este impartita in trei grupe, fiecare avand un lider.
Liderii echipelor vor alege o plansa, o vor arata la clasa, denumind mediul
de viata corespunzător. Grupele vor purta nume simbolice ale mediului pe care il
reprezinta.
Proba nr. 1.
Elevii sunt solicitati sa desprindă cateva caracteristici ale
mediilor pe care le reprezinta.
Pentru fiecare raspuns corect vor primi stimulente (floricele). Daca vor da raspunsuri
gresite, vor fi numiti elevi din alte grupe care sa corecteze eventualele
greseli. Pentru fiecare greseala corectata vor primi stimulente.
Proba nr.2 Fişă - Cadranul I - Anexa 2
Sarcinile din cadranul I sunt diferite de la grupa la grupa. Elevii
vor avea de realizat corespondenţe între informatii corespunzatoare mediului
de viaţă pe care-l reprezinta.
Proba nr.3 Fişă –
Cadranul II
Adevarat (A) sau fals (F)
(Sarcinile din cadranul II sunt
diferite de la grupa la grupa.)
|
Elevii formeaza 3 grupe.
Se va alege un lider al grupului care va arata clasei despre ce mediu
de viata se vor informa cu ajutorul aplicatiilor web 2.0.-Wikispaces
Elevii deschid pagina wiki indicata si studiaza individual
informatiile, dupa care extrag caracteristicile mediilor de viata pe care le
reprezinta si le vor nota in caiete.
Elevii acceseaza aplicatiile web 2.0. unde vor gasi fisele de lucru
pe care le vor lucra in grupe notand raspunsurile in caiete.
Elevii acceseaza aplicatiile web 2.0. unde vor gasi fisele de lucru
pe care le vor lucra in grupe. Vor nota raspunsurile in caiete.
|
Conversatia
Problematizarea
Exercitiul
Explicatia
Descoperirea dirijata
Exercitiul
Explicatia
Exercitiul
Explicatia
|
Observarea sistematica
Aprecieri verbale
Evaluare orala
Aprecieri verbale
Evaluare orala
Evaluare orala
|
V. ASIGURAREA CONEXIUNII
INVERSE (FEED-BACK)
(8 minute)
|
Pe banci, elevii au primit plicuri cu jetoane reprezentative mediilor
de viaţa studiate.
Vor avea de realiza un poster despre mediul de viata în care sunt
„experti”
|
Elevii realizeaza posterele despre mediile de viata studiate.
|
Ciorchinele
Posterul
|
Aprecieri verbale
|
VI. EVALUARE
(7 minute)
|
Se rezolvă cadranele III şi IV
Cadranul III
Toţi elevii vor avea de completat un text lacunar
Cadranul IV
Elevii vor realiza un lanţ trofic.
Se fac aprecieri verbale si se
acorda calificative elevilor
|
Elevii vor rezolva individual cadranele III si IV
|
Explicatia
|
Evaluare scrisa
Aprecieri frontale si individuale asupra modului de participare la
lectie a elevilor
|
VII. TEMA PENTRU ACASA
(2 minute)
|
Se propune elevilor conectarea la aplicatia Skype pentru a consolida
notiunile si a face schimb de informatii noi sau imagini cu privire la
mediile de viata studiate.
|
Noteaza tema pentru acasa si ora de intalnire pe Skype.
|
Explicatia
Conversatia
|
|
Iata ... esti o sursa de inspiratie cu acest material
RăspundețiȘtergere