miercuri, 15 aprilie 2015

PROIECT DIDACTIC IN CARE SUNT UTILIZATE APLICATII WEB 2.0



PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a-IV-a
NUMELE PROFESORULUI: AMARIEI ADRIANA
OBIECTUL: STIINTE ALE NATURII
UNITATEA DE INVATARE: Omul şi mediul
TITLUL LECTIEI:  Medii de viaţă. Relaţii de hrănire
TIPUL LECTIEI: recapitulare
Competente generale:
1.Identificarea corecta a unor notiuni stiintifice si interpretarea in functie de contextul in care au fost definite.
2. Descoperirea si prelucrarea informatiilor stiintifice si reprezentarea in aplicatia Web 2.0.
3.Exprimarea cu ajutorul notiunilor stiintifice a unor situatii concrete si explicarea lor cu ajutorul aplicatiei Web 2.0-Skipe.
4.Interpretarea rezultatelor unor actiuni concrete preluate din aplicatia Web 2.0- Wikispaces.
5. Modelarea unor situatii concrete generate de aplicatia Web 2.0, prin integrarea cunostiintelor in diferite domenii .
Competente specifice:
1.       Descrierea analitica si sintetica a unui mediu de viata studiat
2.       Utilizarea informatiilor in diverse domenii si largirea orizontului cunoasterii
3.       Utilizarea aplicatiei Web 2.0 si a platformei pe care exista aplicatia  
4.       Exprimarea analitica si sintetica a caracteristicilor unui mediu de viata si aplicarea lor pe aplicatia Web 2.0
5.       Interpretarea notiunilor si rezolvarea sarcinilor de lucru
6.       Modelarea notiunilor despre medii de viata analitic si sintetic
Valori si aptitudini:
•Manifestarea curiozitatii in aflarea de informatii.
•Dezvoltarea unei gandiri deschise, creative.
•Manifestarea initiativei si a disponibilitatii de a aborda sarcini variate.
•Spirit critic si autocritic si toleranta fata de opiniile celorlalti.
•Interes fata de explorarea diferitelor modalitati de comunicare, inclusiv fata de cele create de aplicatii Web 2.0.
•Intelegerea si utilizarea eficienta si corecta a aplicatiei Web 2.0.
Strategii didactice:
•Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, lucrul in echipe, descoperirea dirijata explicaţia, exerciţiul,  ciorchinele,  munca   independentă,  problematizarea, Metoda Cadranelor, Posterul

Modul de organizare al clasei: individual, frontal, pe grupe
•Procedee de evaluare: analiza raspunsurilor primite, compararea rezultatelor elevilor, aprecieri verbale, notari
Resurse:
Umane: 25 elevi
Temporale: 45 minute
Materiale: caiete, manuale, fise de lucru, calculatoare, retroproiector
Locul: laboratorul de informatica
Bibliografie:
Curriculum Naţional –  Programe şcolare pentru clasa a IV-a”, Bucureşti, 2003;
Carmen Creţu, ,, Pedagogia succesului” , Editura Polirom”, Iaşi, 1997
Constantin Cucoş - coordonator , ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice”, Editura  ,,Polirom”, Iaşi, 2006
Cerghit, Ioan, (2006), Metode de învăţământ, Editura Polirom, Iaşi, 
      Fătu, S., „Didactica disciplinei Ştiinţe ale naturii”, Bucureşti, Editura Corint 2005;


DESFASURAREA LECTIEI
STRUCTURA LECTIEI
CONTINUT SI SARCINI DE INSTRUIRE
ACTIVITATEA PROFESORUL                            ACTIVITATEA ELEVILOR
STRATEGIE DIDACTICA
MODALITATI DE EVALUARE
1
2
3
4
5
I.MOMENT ORGANIZATORIC
( 2 minute)
Se creaza conditii optime pentru buna desfasurare a lectiei. Verificarea prezentei elevilor si asigurarea unui climat adecvat bunei desfasurari a orei.
Se pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei. Se asigură un climat afectiv pozitiv, favorabil invatarii.
       Elevii se pregatesc pentru lectie.
Conversatia

II. CAPTAREA ATENTIEI
( 3 minute)
Se va realiza cu ajutorul unui rebus (Anexa 1)
                 
Elevii vor completa rebusul propus.
Conversatia

Observarea sistematica
III.ANUNTAREA TEMEI
(3 minute)
Anunt elevii ca pe parcursul orei de stiinte vom recapitula, prin joc, cunostintele despre om şi mediu inconjurator, despre mediile de viata  şi despre relatii de hranire, iar dupa ce isi vor nota titlul lectiei in caiet vor accesa pagina wiki indicata.

Elevii sunt atenti si noteaza titlul lectiei in caiete. Urmeaza sa acceseze aplicatia Web 2.0. platforma Wikispaces
Conversatia

IV.PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII
(20 minute)
Supun atentiei elevilor sarcinile de invatare organizate intr-o fisa de lucru aflata pe o pagina wiki.
Precizez faptul ca lectia se va desfasura sub forma unui concurs pe grupe intitulat sugestiv ,,Expertii”. Grupa care va iesi invingatoare, va fi declarata experta in mediul de viata pe care-l reprezinta.
Pe catedra se afla trei planse asezate cu faţa in jos reprezentand cele trei medii de viata studiate pe larg: Gradina, Padurea, Balta  (Anexa2)
Clasa este impartita in trei grupe, fiecare avand un lider.
Liderii echipelor vor alege o plansa, o vor arata la clasa, denumind mediul de viata corespunzător. Grupele vor purta nume  simbolice ale mediului pe care il reprezinta.
Proba nr. 1.
Elevii sunt solicitati sa desprindă cateva caracteristici ale mediilor pe care le reprezinta.
Pentru fiecare raspuns corect vor primi stimulente  (floricele). Daca vor da raspunsuri gresite, vor fi numiti elevi din alte grupe care sa corecteze eventualele greseli. Pentru fiecare greseala corectata vor primi stimulente.
 Proba nr.2   Fişă - Cadranul I - Anexa 2
Sarcinile din cadranul I sunt diferite de la grupa la grupa. Elevii vor avea de realizat corespondenţe între informatii corespunzatoare mediului de viaţă pe care-l reprezinta.
Proba nr.3   Fişă – Cadranul II
 Adevarat (A) sau fals (F)
(Sarcinile din cadranul II sunt diferite de la grupa la grupa.)

Elevii formeaza 3 grupe.




















Se va alege un lider al grupului care va arata clasei despre ce mediu de viata se vor informa cu ajutorul aplicatiilor web 2.0.-Wikispaces






Elevii deschid pagina wiki indicata si studiaza individual informatiile, dupa care extrag caracteristicile mediilor de viata pe care le reprezinta si le vor nota in caiete.










Elevii acceseaza aplicatiile web 2.0. unde vor gasi fisele de lucru pe care le vor lucra in grupe notand raspunsurile in caiete.




Elevii acceseaza aplicatiile web 2.0. unde vor gasi fisele de lucru pe care le vor lucra in grupe. Vor nota raspunsurile in caiete.


Conversatia




















Problematizarea










Exercitiul
Explicatia
Descoperirea dirijata














Exercitiul
Explicatia








Exercitiul
Explicatia



Observarea  sistematica



















Aprecieri verbale










Evaluare orala

Aprecieri verbale














Evaluare orala









Evaluare orala
V. ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE (FEED-BACK)
(8 minute)
Pe banci, elevii au primit plicuri cu jetoane reprezentative mediilor de viaţa studiate.
Vor avea de realiza un poster despre mediul de viata în care sunt „experti”
Elevii realizeaza posterele despre mediile de viata studiate.
Ciorchinele
Posterul  
Aprecieri verbale
VI. EVALUARE
(7 minute)
Se rezolvă cadranele III şi IV
Cadranul III
Toţi elevii vor avea de completat un text lacunar
Cadranul IV
Elevii vor realiza un lanţ trofic.
 Se fac aprecieri verbale si se acorda calificative elevilor
Elevii vor rezolva individual cadranele III si IV
Explicatia
Evaluare scrisa
Aprecieri frontale si individuale asupra modului de participare la lectie a elevilor
VII. TEMA PENTRU ACASA
(2 minute)
Se propune elevilor conectarea la aplicatia Skype pentru a consolida notiunile si a face schimb de informatii noi sau imagini cu privire la mediile de viata studiate.
Noteaza tema pentru acasa si ora de intalnire pe Skype.
Explicatia
Conversatia






duminică, 15 februarie 2015

POLUAREA


POLUAREA AERULUI, A APEI SI A SOLULUI


 · De la aparitia sa,omul a influentat mediul si a implicat ecosistemele,in scopul indeplinirii necesitatilor sale.
O data cu  cresterea populatiei,multe ecosisteme naturale s-au transformat in ecosisteme ale asezarilor umane,cu urmatoarele consecinte:
      -distrugerea sau afectartea biocenozelor naturale;
      -modificarea calitatii aerului,apei,solului prin diferite deseuri de origine menajera,industriala si agricola(gunoaie,detergenti,pesticide,deseuri radioactive,reziduuri industriale etc.);
      -introducerea de specii noi de plante si animale etc.
·Poluarea -consta in impurificarea mediului cu diferite substante-poluanti-datorita activitatilor umane.Ea actioneaza in atmosfera,apa si sol.
·Poluarea atmosferei
·Aerul este izvorul de oxigen al vietuitoarelor,necesar respiratiei.El este generatorul de energie prin arderile diferitelor substante.In acelasi timp aerul este sursa de dioxid de carbon necesar fotosintezei,sursa de azot necesar plantelor etc.
·Poluarea aerului se produce prin emisia unor gaze si pulberi solide fine in atmosfera (provenite din arderile diferitilor combustibili casnici,combustibili industriali,combustibili pentru motoarele masinilor de transport etc.)
·In atmosfera au fost puse in evidenta peste 100 substante poluante dintre care mai importante sunt:
      -dioxidul de sulf si oxizii de azot care impreuna cu apa dau nastere ploilor acide ce contin acid sulfuric si azotic;acestea ard tesuturile superficiale ale plantelor,determinand in cele din urma uscarea acestora;irita organele de simt;modifica pH-ul solului etc.
      -dioxidul de carbon in exces favorizeaza retinerea caldurii la suprafata pamantului,impiedicand reflectarea ei in straturile atmosferice;se produce asa-numitul efect de seara,cu implicatii mari la nivelul planetei(topirea ghetarilor polari,inundatii etc.);
      -hidrocarburile florurate sau clorurate,care afecteaza stratul de ozon cu rol in filtrarea si retinerea radiatiilor ultraviolente;
      -alti oxizi,dar mai ales anhidrida sulfurica,care in conditii de umiditate admosferica in prezenta unui strat de aer cald,imbogateste atmosfera sub forma de aerosoli,formand un compus toxic numit smog(ceata).Acesta ingreuneaza respiratia vietuitoarelor si diminueaza expunerea la soare(fotosinteza).
·Ca masuri impotriva poluarii atmosferice mai importante sunt:
      -diminuarea emisiilor de gaze si pulberi in aer cu ajutorul filtrelor si a unor si a unor tehnologii moderne aplicate in industriae;
      -construirea de vehicule cat mai putin poluante;
      -plantarea unor zone verzi de protectie;
      -dotarea echipamentelor industriale poluante cu instalatii de retinere(filtre)sau neutralizat a poluantilor atmosferici;
      -producerea energiei prin procedee nepoluante(solar,eolian);
      -utilizarea carburantilor nepoluanti de catre autovehicule sau dotarea acestora cu filtre speciale;
      -extinderea si protejarea spatiilor verzi,a parcurilor,a gardurilor vii etc.;
      -protejarea padurilor;
      -interzicerea claxonatului si a altor surse generatoare de zgomot etc.
·Poluarea apei
·Apa este necesara vietii.Ea este folosita aproape in toate sectoarele de activitate ale omului,in consumul casnic,in producerea de energie,ca mijloc de transport etc.
·Scaderea calitatii apei se datoreaza:
      -apelor reziduale industriale;
      -apelor menajere;
      -diferitelor substantelor folosite in agricultura;
      -imbogatirii cu substante organice ca urmare ca urmare a depozitelor de gunoaie si resturi menajere,a preluarii unor ingrasaminte etc.
·Poluarea apelor duce la diminuarea productiei de biomasa,uneori afectand pana la disparitie unele organisme;de asemenea,puternica dezvoltare a fitoplantonului poate duce la degradarea ecosistemelor respective ca urmare a lipsei  de oxigen care se manifesta.
·Cele mai importante masuri impotriva poluarii apei sunt urmatoarele:
      -construirea de baraje;
      -epurarea apelor reziduale(cu ajutorul filtrelor,a unor substante chimice sau a unor bacterii biodegradante etc.);
      -construirea de bazine speciale  de colectare a deseurilor si reziduurilor,pentru a impiedica deversarea directa a acestora in apele de suprafata;
      -constructia de zone de protectie a apelor;
      -construirea unor statii de epurare a apelor reziduale ale localitatilor;
      -executia lucrarilor de indiguire si de construire a unor baraje;
      -sa nu se arunce si sa nu se depoziteze pe maluri sau in albiile raurilor deseuri de orce fel etc.
·Poluarea solului
·Solul este spatiul de viata pentru numeroase vietuitoare,dar si baza de constructie pentru asezarile umane,drumuri etc.
·Poluarea solului este strans legata de poluarea aerului si a apei.Ea se produce insa,mai ales,cu pesticide si ingrasaminte chimice pe baza de azot si fosfor.O parte dintre acestea ajung in corpul animalelor si al omului,alterand functia diferitelor organe.
·Dintre masurile impotriva poluarii solului mai importante sunt:
      -constructia unor zone de depozite a gunoaielor;
      -diminuarea eroziunii solului prin plantarea arborilor;
      -folosirea judicioasa a ingrasamintelor,pesticidelor,precum si a metodelor agrotehnice care sporesc fertilitatea solurilor etc.
      -construirea de spatii de epurare a apei;
      -modernizarea gropilor de gunoi;
      -ridicarea nivelului de securitate nucleara;
      -controlul poluarii industriale si a substantelor chimice utilizate in procesele industriale;
      -mentinerea suprafetelor impadurite si utilizarea lemnului padurilor numai in limita aprobata prin lege;
      -combaterea eroziunii solului;
      -colectarea reziduurilor menajere in recipiente speciale,pe sortimente(sticla,metal,har4tie,material plastic etc.) si reciclarea acestora etc.
·Poluarea -este rezultatul activitatilor umane,mai ales din industrie,agricultura,transporturi.Ea are ca efect degradarea mediului inconjurator.Poluarea modifica circuitele biogeochimice din natura,cu consecinte grave pentru intreaga planeta.
·Poluarea naturala -este provocata de cauze naturale:inundatii,alunecari de teren,depozite sedimentare produse de vant etc.
·Poluarea artificiala -apare ca efect al activitatii omului.Sursele de poluare sunt cunoscute de la poluarea aerului,apei,solului.
·Poluarea cu ingrasaminte chimice(mai ales,cu azot si fosfor)are efect negativ asupra:fertilitatii,structurii si capacitatii solului de retinere a apei,precum si asupra organismelor din sol.
·Aplicarea excesiva a ingrasamintelor depaseste capacitatae de absorbtie a plantelor si astfel,azotztii sau fosfatii ajung in apele freatice si de aici,in corpul plantelor sau al animalelor(vite,pesti etc.)si,in final,in corpul omului.
·Situatiile de poluare cunoscute de noi sunt:cenusa,carbunele nears,pulberi,praful rezultat din sfaramarea drumurilor,mijloacele de transport,deseuriile industriale si gazele de esapament.
·Factorii poluanti din zona in care locuim sunt:carbunele,gazele de esapament si mijloacele de transport.
·Conservarea mediului incunjurator reprerzinta un ansamblu de masuri ce trebuie luate pentru prevenirea si inlaturarea poluarii,a diminuarii efectelor ei asupra mediului prin folosirea celor mai potrivite tehnologii nepoluante,prin actiuni care sa limiteze efectele distrugatoare ale unor fenomene naturale.Masurile pentru diminuarea actiunilor poluante a gazelor produse prin arderea combustibililor fosili sunt:
      -tevile de esapament ale automobilelor sunt prevazute cu convertoare catalice,care transforma gazele poluante in produsi nedaunatori;
      -toate masinile vor functiona cu carboranti fara plumb;
      -carbunii vor fi prelucrati inainte de a fi utilizati la incalzirea locuintelor;
      -noile termocentralesunt prevazute cu dispozitive pentru a retine dioxidul de sulf.
·Pe plan international s-au luat urmatoarele masuri:
      -Uniunea Europeana a dat dispozitie ca,pana in anul 2003,toate centraleledin Europa sa reduca cu 60% emisia de dioxid de carbon;
      -in anul1992, la conferinta de la Rio de Janeiro,180 de tari au hotarat ca in anul 2000,emisia de gaze care produc efectul de sera sa fie redusa la nivelul anului 1990.
·Pentru a mentine in stare nealterata(a conserva) factorii de mediu(apa,aer,sul),a preveni si combate fenomenele nedorite care produc poluarea este necesar sa se respecte prevederile Legii protectiei mediului:
      -amplasarea obiectivelor industriale,a statiilor de epurare si depozitelor de deseuri menajere la periferia localitatilor sau in zonele din afara lor;
      -mentinerea,intretinerea si dezvoltarea spatiilor verzi,a parcurilor,arborilor si arbustilor de protectie stradala;
      -intretinerea si infrumusetarea cladirilor,a curtilor si imprejurimilor acestora,a spatiilor verzi din curti si dintre cladiri;
      -intretinerea curata a luciilor de apa(a lacurilor,santurilor) din parcuri,zone de agrementb si de interes turistic;
      -protectia peisajului si mentinerea curateniei stradale.
·Lupta impotriva poluarii este o datorie a noastra,a tuturor,cei care dorim sa ne bucuram de aer curat,de legume,fructe si plante sanatoase,de apa buna de baut,de medii acvatice nepolunte.  Toti oamenii planetei trebue sa lupte pentru folosirea energiei atomice in scopuri pasnice.Poluarea radioactiva are un impact distrugator rapid asupra umanitatii!

·!!!Comportarea fiecaruia dintre noi este decisiva in pastrarea minunatei noastre planete.Toti trebuie sa ne simtim responsabili si sa luptam impotriva poluarii!!!