miercuri, 15 aprilie 2015

PROIECT DIDACTIC IN CARE SUNT UTILIZATE APLICATII WEB 2.0



PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a-IV-a
NUMELE PROFESORULUI: AMARIEI ADRIANA
OBIECTUL: STIINTE ALE NATURII
UNITATEA DE INVATARE: Omul şi mediul
TITLUL LECTIEI:  Medii de viaţă. Relaţii de hrănire
TIPUL LECTIEI: recapitulare
Competente generale:
1.Identificarea corecta a unor notiuni stiintifice si interpretarea in functie de contextul in care au fost definite.
2. Descoperirea si prelucrarea informatiilor stiintifice si reprezentarea in aplicatia Web 2.0.
3.Exprimarea cu ajutorul notiunilor stiintifice a unor situatii concrete si explicarea lor cu ajutorul aplicatiei Web 2.0-Skipe.
4.Interpretarea rezultatelor unor actiuni concrete preluate din aplicatia Web 2.0- Wikispaces.
5. Modelarea unor situatii concrete generate de aplicatia Web 2.0, prin integrarea cunostiintelor in diferite domenii .
Competente specifice:
1.       Descrierea analitica si sintetica a unui mediu de viata studiat
2.       Utilizarea informatiilor in diverse domenii si largirea orizontului cunoasterii
3.       Utilizarea aplicatiei Web 2.0 si a platformei pe care exista aplicatia  
4.       Exprimarea analitica si sintetica a caracteristicilor unui mediu de viata si aplicarea lor pe aplicatia Web 2.0
5.       Interpretarea notiunilor si rezolvarea sarcinilor de lucru
6.       Modelarea notiunilor despre medii de viata analitic si sintetic
Valori si aptitudini:
•Manifestarea curiozitatii in aflarea de informatii.
•Dezvoltarea unei gandiri deschise, creative.
•Manifestarea initiativei si a disponibilitatii de a aborda sarcini variate.
•Spirit critic si autocritic si toleranta fata de opiniile celorlalti.
•Interes fata de explorarea diferitelor modalitati de comunicare, inclusiv fata de cele create de aplicatii Web 2.0.
•Intelegerea si utilizarea eficienta si corecta a aplicatiei Web 2.0.
Strategii didactice:
•Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, lucrul in echipe, descoperirea dirijata explicaţia, exerciţiul,  ciorchinele,  munca   independentă,  problematizarea, Metoda Cadranelor, Posterul

Modul de organizare al clasei: individual, frontal, pe grupe
•Procedee de evaluare: analiza raspunsurilor primite, compararea rezultatelor elevilor, aprecieri verbale, notari
Resurse:
Umane: 25 elevi
Temporale: 45 minute
Materiale: caiete, manuale, fise de lucru, calculatoare, retroproiector
Locul: laboratorul de informatica
Bibliografie:
Curriculum Naţional –  Programe şcolare pentru clasa a IV-a”, Bucureşti, 2003;
Carmen Creţu, ,, Pedagogia succesului” , Editura Polirom”, Iaşi, 1997
Constantin Cucoş - coordonator , ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare şi grade didactice”, Editura  ,,Polirom”, Iaşi, 2006
Cerghit, Ioan, (2006), Metode de învăţământ, Editura Polirom, Iaşi, 
      Fătu, S., „Didactica disciplinei Ştiinţe ale naturii”, Bucureşti, Editura Corint 2005;


DESFASURAREA LECTIEI
STRUCTURA LECTIEI
CONTINUT SI SARCINI DE INSTRUIRE
ACTIVITATEA PROFESORUL                            ACTIVITATEA ELEVILOR
STRATEGIE DIDACTICA
MODALITATI DE EVALUARE
1
2
3
4
5
I.MOMENT ORGANIZATORIC
( 2 minute)
Se creaza conditii optime pentru buna desfasurare a lectiei. Verificarea prezentei elevilor si asigurarea unui climat adecvat bunei desfasurari a orei.
Se pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei. Se asigură un climat afectiv pozitiv, favorabil invatarii.
       Elevii se pregatesc pentru lectie.
Conversatia

II. CAPTAREA ATENTIEI
( 3 minute)
Se va realiza cu ajutorul unui rebus (Anexa 1)
                 
Elevii vor completa rebusul propus.
Conversatia

Observarea sistematica
III.ANUNTAREA TEMEI
(3 minute)
Anunt elevii ca pe parcursul orei de stiinte vom recapitula, prin joc, cunostintele despre om şi mediu inconjurator, despre mediile de viata  şi despre relatii de hranire, iar dupa ce isi vor nota titlul lectiei in caiet vor accesa pagina wiki indicata.

Elevii sunt atenti si noteaza titlul lectiei in caiete. Urmeaza sa acceseze aplicatia Web 2.0. platforma Wikispaces
Conversatia

IV.PREZENTAREA CONTINUTULUI SI DIRIJAREA INVATARII
(20 minute)
Supun atentiei elevilor sarcinile de invatare organizate intr-o fisa de lucru aflata pe o pagina wiki.
Precizez faptul ca lectia se va desfasura sub forma unui concurs pe grupe intitulat sugestiv ,,Expertii”. Grupa care va iesi invingatoare, va fi declarata experta in mediul de viata pe care-l reprezinta.
Pe catedra se afla trei planse asezate cu faţa in jos reprezentand cele trei medii de viata studiate pe larg: Gradina, Padurea, Balta  (Anexa2)
Clasa este impartita in trei grupe, fiecare avand un lider.
Liderii echipelor vor alege o plansa, o vor arata la clasa, denumind mediul de viata corespunzător. Grupele vor purta nume  simbolice ale mediului pe care il reprezinta.
Proba nr. 1.
Elevii sunt solicitati sa desprindă cateva caracteristici ale mediilor pe care le reprezinta.
Pentru fiecare raspuns corect vor primi stimulente  (floricele). Daca vor da raspunsuri gresite, vor fi numiti elevi din alte grupe care sa corecteze eventualele greseli. Pentru fiecare greseala corectata vor primi stimulente.
 Proba nr.2   Fişă - Cadranul I - Anexa 2
Sarcinile din cadranul I sunt diferite de la grupa la grupa. Elevii vor avea de realizat corespondenţe între informatii corespunzatoare mediului de viaţă pe care-l reprezinta.
Proba nr.3   Fişă – Cadranul II
 Adevarat (A) sau fals (F)
(Sarcinile din cadranul II sunt diferite de la grupa la grupa.)

Elevii formeaza 3 grupe.




















Se va alege un lider al grupului care va arata clasei despre ce mediu de viata se vor informa cu ajutorul aplicatiilor web 2.0.-Wikispaces






Elevii deschid pagina wiki indicata si studiaza individual informatiile, dupa care extrag caracteristicile mediilor de viata pe care le reprezinta si le vor nota in caiete.










Elevii acceseaza aplicatiile web 2.0. unde vor gasi fisele de lucru pe care le vor lucra in grupe notand raspunsurile in caiete.




Elevii acceseaza aplicatiile web 2.0. unde vor gasi fisele de lucru pe care le vor lucra in grupe. Vor nota raspunsurile in caiete.


Conversatia




















Problematizarea










Exercitiul
Explicatia
Descoperirea dirijata














Exercitiul
Explicatia








Exercitiul
Explicatia



Observarea  sistematica



















Aprecieri verbale










Evaluare orala

Aprecieri verbale














Evaluare orala









Evaluare orala
V. ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE (FEED-BACK)
(8 minute)
Pe banci, elevii au primit plicuri cu jetoane reprezentative mediilor de viaţa studiate.
Vor avea de realiza un poster despre mediul de viata în care sunt „experti”
Elevii realizeaza posterele despre mediile de viata studiate.
Ciorchinele
Posterul  
Aprecieri verbale
VI. EVALUARE
(7 minute)
Se rezolvă cadranele III şi IV
Cadranul III
Toţi elevii vor avea de completat un text lacunar
Cadranul IV
Elevii vor realiza un lanţ trofic.
 Se fac aprecieri verbale si se acorda calificative elevilor
Elevii vor rezolva individual cadranele III si IV
Explicatia
Evaluare scrisa
Aprecieri frontale si individuale asupra modului de participare la lectie a elevilor
VII. TEMA PENTRU ACASA
(2 minute)
Se propune elevilor conectarea la aplicatia Skype pentru a consolida notiunile si a face schimb de informatii noi sau imagini cu privire la mediile de viata studiate.
Noteaza tema pentru acasa si ora de intalnire pe Skype.
Explicatia
Conversatia